Přihlašte se pro vkládání článků, fotogalerií a vstup do diskuse.
Log in

PEC na nás spadla III

PEC na nás spadla III – nemocniční time out a dlahy

Vzhledem k tomu, že trakce v našem případě nepomohla a kyčel nešla nahodit, jsme ukončili náš pobyt na Bulovce tenotomií a po měsíci a půl šli konečně domů s tím, že máme pauzu od kyčle a můžeme řešit naplno PEC. Kyčel zase začne být aktuální až bude Lukymu minimálně 5 měsíců a půjde na operaci, kdy se bude muset kyčel zakloubit operativně.

Tři týdny po tenotomii jsme měli sádry a protože u nás zřejmě nic nepůjde úplně standardně tak jsme to měli navíc zpestřené výměnou sáder zhruba v půlce. V plánu bylo poté pokračovat v sádrování, protože před tenotomií nebyly ještě nožičky 100% srovnané. No ale už ihned po zákroku nám bylo řečeno, že nožky pěkně povolily a to se potvrdilo i po sundání sáder po tenotomii. Nožičky vypadaly opravdu moc pěkně … popravdě – konečně vypadaly jako nožičky! Nožičky sice pořád nebyly 100% srovnané, ale už byly srovnané natolik, že šly dát do dlah, tak padlo rozhodnutí dál už nesádrovat a rovnou nasadit dlahy :-)

III 1

Obr. 1 Nožky po tenotomii při výměně sáder cca po dvou týdnech

Dříve se standardně dávaly Denis-Brownovy dlahy, ale teď už mají na Bulovce mezisklad John Mitchellových dlah, takže dostanete rovnou tyto, které jsou zřejmě lepší co se manipulace týče … funkční budou nejspíš oboje stejně. Byla jsem za to ráda, protože jsem během těch šesti týdnů v nemocnici neměla nic lepšího na práci (kromě šustění ušima plyšového slona :-) ), než pročítat diskuse a tak jsem byla rozhodnutá, že chci JM dlahy, jen jsem neměla úplně jasno v tom, jak to reálně provedu. Upřímně musím říct, že když jsme poprvé dlahy nandávali, tak jsem blahořečila člověku (konkrétně Stáně), který zařídil, že jsou JM dlahy k dispozici. I s nimy to byl boj a vůbec jsem si nedokázala představit, že bychom něco šněrovali...i řemínky nám dávaly docela zabrat. Nejdůležitější je správně utáhnout prostřední řemínek a zkontrolovat si, jestli se někde něco neshrnulo. K tomu je potřeba mít skvěle padnoucí a pokud možno co nejhladší ponožtičky - každá „ozdůbka“ na ponožce se totiž obtiskne do kůže a tam už zdaleka nevypadá tak dobře.

Pro Lukyho to byla zase nová situace, se kterou se musel nějak vyrovnat. Doteď měl vlastně 2,5 měsíce sádry, takže fixovaný kolínka, ale zase mohl hýbat každou nohou zvlášť. Teď najednou měl kolínka volný, ale nohy spojený. Po tak dlouhý době v sádře mu možná i bylo nepříjemné, když se cokoliv dotýkalo nožiček – možná je ta kůžička citlivější, možná je to prostě nezvyk. Každopádně nevypadal, že by měl z dlah nějak zvlášť radost – první den byl dost plačtivej a první noc se budil po hodině až dvou. Ale už druhý den se to výrazně zlepšilo a v noci už spal normálně.

Nové to bylo i pro nás. Sotva se člověk sžije se sádrami, přidá se k tomu trakce; sotva si zvykne na tohle, tak šup – konec trakce a miminko můžete najednou chovat (možná je to divné, ale mně i to přišlo najednou docela nezvyk a prvních pár dní jsme se chovali skoro jako kdyby byl Luky pořád přivázanej); a pak najednou zase všechno jinak a máme dlahy. Ze začátku s nimi člověk moc neumí manipulovat, takže první nasazování botiček bylo provázený šíleným hysterákem a já si v duchu říkala „no potěš, tohle nás čeká denně příštích pár let!“. Ale během pár dní jsme to optimalizovali a z ranního a večerního cvičení, masírování a nasazování dlah se stal docela příjemnej rituál. Hlavní bylo navodit pohodovou atmosféru – brát to spíš jako hru. Lukýs se pak vůbec nebránil a většinou se u toho i smál a tím pádem se pohoda zpětně vracela i k nám, protože je to vážně jiný, když vám u cvičení mimčo řve a nebo se směje...i motivace ke cvičení a protahování je pak mnohem silnější.

Postupem času jak Lukýs rostl a nabýval nové dovednosti jako např. otáčení, čímž se masírování stávalo čím dál tím těžší – zkuste udržet nožičku, masírovat chodidlo a hlídat si aby jste se nedostávali do rotace, když vám u toho rotuje celý mimčo :-) No ale dalo se a nožky vypadaly čím dál tím líp.

III 2

Obr. 2 Nožky po tenotomii a sedmi týdnech JM dlah a masáží