Přihlašte se pro vkládání článků, fotogalerií a vstup do diskuse.
Log in

Zkušenost: plastové korýtko a JM dlaha

plastova korytkaByla jsem požádána o popsání své zkušenosti s dvěma typy dlah - plastové dlahy a dlahy Johna Mitchella, viz níže.
Je to můj subjektivní názor, já za sebe preferuji ty plastové. Nejlepší kombinace by byla, kdyby ty plastové byly s odepínací tyčí, to by bylo dle mě ideální.

Kája nám v ortézách nechodí (vždy volá když se probudí), takže tohle srovnat nemůžu, ale JMD jsou víceméně pochozí, v těch plastových by to asi taky šlo, ale nejsou na to uzpůsobené (jedině tam dát nějaké gumové podložky).

Plastové dlahy:

klady - lehké, vytvořené na míru (dle sádrového odlitku nohy), v korýtku krásně noha drží tvar, suché zipy (vše drží), rychlejší a jednodušší nasazení a zapínání než JMD (vytvarovaný plast pod koleno líp nohu zafixuje během zapínání, když se dítě vrtí)

negativa - nemožnost odepnout botky, můžou být teda otlaky (my ale neměli, možná tím, že už nožky byly srovnané, ale ani když měl ty KAFO dlahy, tak otlaky neměl, pocení nohou (u nás minimální, ale je fakt, že Kájovi se nohy v botech výrazně nepotí, u jiného dítěte to může být jinak...máme vyvrtané dírky v lýtkové části, takže vše větrá), nosí do toho podkolenky 85% bavlna (víc jsem nesehnala), jsou ale dostačující, peru tak 1x týdně..

JM dlahy:

klady - možnost odepnutí botek (to je fakt super, když se mi přečůrá v noci), měkkčí (tj. asi bez otlaků), ale zase mi přijde, že tam ta noha až tak nedrží (taky se nám hodně posouvala pata dopředu (a to měl utažené fakt hoJMD2dně), více se v tom noha "hýbala" ikdyž jsem utahovala jak mohla, hlavně když si lehl na břicho).

negativa - těžší, řekla bych, že víc hrozí "vytahání dírek" u řemínků, když se přesky utahují, může dojít k přetržení (ale lze vyměnit, takže žádná hrůza), více se v tom noha "posunovala" jak jsem psala (ten plastový tvar je není prostě tak "pružný" jako ta "kůže", která dle mě dovolí více (ale zase tak hrozné to není),vytáčely se mu i ty lýtkové podložky do boku, asi když se při spaní vrtěl...