Přihlašte se pro vkládání článků, fotogalerií a vstup do diskuse.
Log in

Hamzova léčebna pro děti a dospělé

pavilonM

Souhrnné informace o pobytu v Hamzové odborné léčebně. Postupy, ceny, zkušenosti. 

www.hamzova-lecebna.cz

Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé
Košumberk 80
538 54 Luže

Vše co jsem napsala, je jen můj osobní názor a zkušenost. Pokud jde o procedury a lékařské postupy, vše je individuální dle závažnosti, typu vady a individuální dohody v léčebně.

 

Před nástupem:

Odborný lékař Vám vystaví doporučení a pediatr vypíše potřebné papíry, které sám pošle na Vaši pojišťovnu. Z pojišťovny Vám poštou přijde oznámení o schválení pobytu, pojišťovna vyrozumí i léčebnu. Poukaz je vystaven na dobu 6 měsíců, do té doby musíte nastoupit.

Pokud žádáte o pobyt po operaci, máte přednostní právo na umístění.

Cca 3 týdny před nástupem přijde výzva z léčebny k nástupu. Lze zavolat předem do kanceláře paní Herynkové (t: 469 648 341), a eventuelně domluvit termín nástupu.

 

Platby:

Za pacienta a doprovod se platí regulační poplatky 100,-/Kč na den. Za zdravé dítě bez diagnozy se regulační poplatek neplatí.

Užívání internetu a spotřeba el.energie vlastním počítačem je zpoplatněna 7Kč/den.

Parkování je možné vně areálu, nebo za úhradu uvnitř (ZTP zdarma). Vně areálu se někdy hůře hledá místo, především o víkendu. Uvnitře areálu je jen málo parkovacích míst, nemůžete si je zajistit předem, ale doporučuju se vyptat ihned po přijezdu. Parkovat uvnitř mi vyhovovalo, mohla jsem část věcí (brusle, kola) nechat v kufru auta.

Tipy co sbalit sebou:

  •        -   příbory a taštičku/krabičku na ně
  •         -  hodil se mi malý lavorek na přepraní drobného oblečení.
  •         -  v teplých měsících budete hodně venku, přes den si děti vyhrajou v herně, moc hraček sebou není potřeba. V zimních měsících, něco co zabaví děti uvnitř (většina hraček je po ukončení pracovní doby ve školce uzamčena).
  •        -   věci do bazénu, křidélka, kruhy, brýle


Sourozenec

Do Hamzovky sebou můžete vzít i zdravého sourozence. V budově (dětský pavilon M) je místnost školky, kde se o Vaše druhé dítě (od 3let) postarají během doby, kdy docházíte na procedury. Jsou zde vstřícní i k lékařskému  ošetření Vás i zdravého dítěte, to nebývá jinde samozřejmé.

Do 4 let věku se za zdravého sourozence platí jen za lůžko (7O Kč,- noc), stravu na něj nedostáváte, ale porce jsou tu obrovské, s jídlem není problém. Nad 4 roky je povinností přibrat k ubytování i stravu bez ohledu kolik toho sní (70,- Kč strava, 70,- Kč ubytování). Nad 8 let jsou ceny vyšší – 105,- strava, 115,- ubytování.

 

Budova,jídlo, areál ,pokoje:

Děti jsou umístěné v pavilonech M ( děti a doprovod) a v povilonu E (děti bez doprovodu). Jídlo děti mají 5x denně. K svačinám bývá málo ovoce, častěji houska, šáteček apod. Obědy jsou teplé a pestré. Dávají velké porce, ze které se nají i druhé dítě, které nemá přikoupenou stravu. Momentálně léčebna nabízí jen studené večeře: pečivo, pomazánky, salámy apod.

Jídlo je jedinou věcí, se kterou tu nejsem 100% spokojená. Ale chápu, že je těžké vyhovět všem. Zeleninu, jogurty, ovoce si kupujeme.

Nicméně musím pochválit, vím od jiných matek, které musí řešit zvláštní diety (bezlepkovou, bezmléčnou), že je jim maximálně vycházeno vstříc a je to i chutné.

pokojPokoje jsou vždy pro jednu rodinu, dvoulůžkové, třílůžkové, čtyřlůžkové. Dětská postýlka je k dispozici, stejně tak nočníky, jídelní židličky, mikrovlnka, varná konvice, vanička apod. V každém pokoji je televize, lednice, polohovací postele, stolek, židličky, skříň a umyvadlo. Toalety a sprchy jsou společné na chodbách. Obávala jsem se toho, ale jen málokdy byla sprcha obsazená.

Erární prádlo (povlečení, osušky) je možné měnit 2x denně. Nebo využít pračku za 75,- Kč na menší várku prádla. K dispozici je i sušák na prádlo, žehlící prkno a žehlička (10 Kč/30min).

Areál není přiliš přizpůsobený dětem. Je zde jedno malé pískoviště, hooupačky. Nedaleko je hrad Košumberk, u něj se v ohradě pasou zvířátka, což je oblíbený cíl vycházek (od večeře zbývá mnoho nasušeného chleba). Park je pro procházky nádherny, obzvlášť na jaře. V teplých měsících je v okolí mnoho míst, které stojí za návštěvu (jen namátkou Kočičí hrádek, zámek a obora v Nových hradech, za horka se dá pod léčebnou koupat v řece nebo dojet autem na blízká koupaliště Skuteč, Bor).

 

Procedury:

Mohu napsat jen svou zkušenost: máme obvykle 4-5 procedur denně. Někdy začínají i v 7 hodin ráno. Obvykle končíme do půl 3 odpoledne. V sobotu jsou procedury jen dopoledne a není jich tolik. V neděli procedury nejsou.

Tělocvik/rehabilitace: nejdůlěžitější část pobytu Tělocvik trvá 30 min. Cca 3 týdny cvičí fyzioterapeutka, pak pod dohledem zkoušíte sestavu Vy. Co velmi oceňuji je, že sestava je krátká, efektivní a zaměřená na celé tělo /tedy nejen na problematická chodidla/.

Perličková koupel: k tomu asi není co dodat. Procedura trvá 15 minut. Lze k nemocnému dítěti posadit i druhé zdravé (do bazénu a na jiné terapie nesmí).

Bazén: v budově jsou dva bazény. Menší s teplotou vody 36C dole v suterénu, a větší s teplotou vody 29C ve 2.patře. Do bazénu jdou většinou max 4 děti a 4 dospělí. Bazén je opravdu malý a mělký. Pobyt v bazénu je na 45 minut.

Mechanoterapie: jízda na motomedu,rotopedu, stabilizátor, trénink chůze na pásu. Procedura trvá cca 10 minut.

Hipoterapie: toto je procedura nespadající do úhrady od pojišťovny. Hradí se na místě podle přesného počtu procedur. Jedna jízda je 75.- Kč. V létě se jezdí venku, v zimě či za deště v jízdárně za cukrárnou. Jména koní: Cety a Bouřka. Pocedura trvá cca 15 minut. Více zde: (9minuta, http://vctv.cz/archiv/video/mazlicci-06-07-2013-17-10)

hipoterapie

Protetika: léčebna má vlastní (výbornou) protetiku.
Přidám osobní zkušenost: dlahu po operaci si necháváme dělat jen zde, byla mnohem lepší než z Metisu z Prahy. Materiál byl víceméně stejný, ale provedení bylo mnohem lepší, vyšli mi vstříc ohledně požadavků na větrací otvory, otvor na kontrolu paty. Dlaha lépe seděla, byla několikrát kontrolována (po nočním nošení, kde jsou otlaky) a upravována do konečné podoby. Dlaha kromě PEC pomohla srovnat i stáčení kolena dovnitř, nožku pěkně narovnala.

Další možnosti léčby: masáže, magnet, elektroléčba, biolampa, theramac, míčkový bazén pro batolata, prafínové zábaly, iindividualní a skupinová ergoterapie, logopedie,vyšetření u psychologa.

 

Personál:

V léčebně panuje spíše nemocniční režim (vizity, večerní kontroly na pokoji), přesto jsou zde všichni milý,přátelští, vstřícní. Nemám jedinou negativní zkušenost.

 

 

Fotografie: zdroj: www.hamzova-lecebna.cz