Přihlašte se pro vkládání článků, fotogalerií a vstup do diskuse.
Log in

Štěpán - náš příběh aneb Jsou i jiné možnosti léčby

AkupresuraRádi bychom stručně popsali naší zkušenost s nemocí zvanou pes equinovarus, protože vnímáme potřebu podělit se o zkušenosti s léčbou.

 

Náš synek se narodil s oběma stočenýma nožičkama. Léčba, pokud se to tak dá nazvat, byla nejprve klasická. Nejprve sádrování, pak nás pan doktor přemluvil k operaci (oboustranné přetnutí achilovy šlachy) a následovaly fixace nožiček plastovými botičkami, které se čas od času sundavaly a nohy se masírovaly. Cvičili jsme i Vojtovu metodu.

Bohužel, současná konvenční medicína neléčí komplexně tělesný neduh, ale vše vidí izolovaně, což se projevilo i u nás, u vady pes equinovarus. Nožky se trochu zlepšily, ale chůze i celkový postoj dítěte ne.

Naštěstí jsme narazili na Mudr. Borise Živného z Jesenice u Prahy, neurologa. Dojednali jsme si první schůzku, během které jsme povyprávěli o dosavadní „léčbě“. Dozvěděli jsme se, že vše bylo špatně; čímž nás samozřejmě nepotěšil.

Začali jsme chodit k němu a princip spočívá v mačkání bodů na těle, kde každý bod se mačká jednu minutu a cyklus se opakuje 5-6x denně. Důležité je, že se musí začít co nejdříve po narození, což se u nás plně nepovedlo. Začali jsme asi ve dvou letech - ale i tak jsou výsledky velmi dobré – krásně se srovnala kolena, svalstvo nabralo na objemu. Není to metoda na jeden rok, ale proces, který pokračuje a pokračovat musí i do budoucna.

Proto doporučujeme nejít klasickou sádrovací či operační metodou, která problém neodstraní, jen snad zmírní. Navíc si ušetříte si spoustu nervů, času a dítěti stres. Nejlépe je se poradit s nějakým zkušeným neurologem a moc dlouho s návštěvou neotálet, neb čas zde hraje důležitou roli.