Přihlašte se pro vkládání článků, fotogalerií a vstup do diskuse.
Log in

Botky pro naše nožičky

Tento článek už mám v plánu napsat několik měsíců. 
 126 2 tn3Mám sedmiletou dcerku s jednostranným pes equinovarus na pravé noze. S nákupem bot mám velké (a drahé) zkušenosti. Ráda bych Vám je předala, tak aby bylo pro Vás snazší vybírat botky pro Vaše ratolesti.

Začnu postupně, jak jsem zkušenosti sbírala.

 Má-li dítko nemocnou jen jednu nožku nebo je-li po větší operaci, může mít rozdílnou délku chodidla. Menší chodidlo může být buclatější , výraznější nárt a kotník širší. Rozdíly se budou pravděpodobně s růstem dítěte zvětšovat tj. zvětšuje se rozdíl v délce chodidla, nárt bude vysoký, kotník „hrubší“ .

V prvních letech, kdy se dítě postaví na nožky, není rozdíl v chodidlech obvykle tak nápadný a není nutné kupovat dvě velikosti bot. V tomto období je důležité, aby se chodidlo naučilo dobře odvíjet od podlahy a mělo dostatek stimulů. Doporučuji běhání na boso venku (pozor ne na tvrdé laminatové podlaze) , šlapání v krabici s oblázky nebo s kaštany, ťapkání na pichlavých balančních podložkách.

Co se týče domácí obuvi, zde se rady lékařů, fyzioterapeutů rozcházejí: buď volíme botu s pevným opatkem nebo capáčky. Má-li to být bota s pevným opatkem, mám dobrou zkušenost se značkou DPK. Má dobře ohebnou podrážku a pevnou patu. Oproti tomu např. značka Essi v menších číslech je neohebná. Boty Superfit splňujií ohebnou podrážku, i pevnou patu, bývají úzké což např na dívčí nožku je žádoucí. Boty Fare mě nepřesvědčily, jsou těžké , tvrdé a široké.

 

V dalších letech s větší velikostí se preference mění. Není zde až tak podstatné, aby bota měla měkkou podrážku, ale je důležité míti pevný opatek. Ve značkách Essi a Superfit je více na výběr i ve větších číslech. Pokud se začne zvyšovat rozdíl v chodilech, bude nutné kupovat dvě velikosti. Rozdíl 0,5-1cm se s jednou velikostí botek ještě dá zvládnout za předpokladu, že nekupujete na začátku až tak velký nadměrek a boty častěji obměníte. Bota musí jít dobře utáhnout, takže je lepší koupit boty s tkaničkami.

Kupovat všechny boty ve dvou velikostech, kdy je pak téměř nemožné druhý pár prodat je finančně náročné. Naučila jsem se např. celoročky s goretexem, které nejvíce unosí, kupovat ve vícero velikostech najednou (napr. 28, 29, 30, 31). Je to sice jednorázově větší výdaj, ale v celkovém součtu, když prostřídám jednotlivé páry, je to nejvýhodnější. Velký problém nastavá, pokud se blížíte např. k číslu 30 (u různých firem jinak), kdy firma mění „kopyto“ a vyrábí od č.31 úplně jinou botu a nemůžete tak v střídání pokračovat. Zde je jediná volba dočasně přejít na jiného vyrobce.

 

Zimní boty má dcerka v jedné velikosti a nechávám do nich dělat vložky na miru s úpravou špičky ve www.studiozdravehoobouvani.cz. Kupuji vyšší, dbám na to aby byli dobře stáhnutelné a na noze pevně seděly. Obvykle to jsou značky Superfit nebo Primigi.
Letní boty jsem doteď kupovala s pevnou patou Superfit, ale ve větších číslech už pevné paty jsou k nesehnání. Navíc je prý s postupem času žádoucí učit nohu si zvykat a pracovat bez podpory pevného opatku. Od letoška přecházíme na letní pantofle od Hanáka. V případě páskových sandálků lépe kupovat se třemi pásky, lépe nohu drží.
Tenisky – někdy je potřeba (především u menších dětí) mít v zásobě tenisky na písek, další boty, které nejsou tak drahé, ale víceméně splňují naše požadavky. Osvědčily se mi DPK látkové tenisky, přecejen je opatek realtivně zpevněný, dají se krásně utáhnout a pro školkové děti jsou i se suchým zipem.
Dívčí baleríny – naprosto nesplňují nic z výše popsaného, ale máte-li holčičku občas je potřeba jí umožnit vzít si šatky a k tomu (v omezené míře) holčičí botičky. Vcelku dobré se mi zdály od Ddstep, dbám aspoň na pásek přes nárt, aby se nevyzouvaly.

 

Boty, které Vám dokážou výrobci spárovat:
Santé – za předpokladu, že máte vstřícné prodejce a pána od Santé, co zaváží prodejnu. Trochu s řečma okolo a příplatkem jsou schopni dodat boty ve dvou velikostech. Sante není nic moc, pata je měkká a bota je celkem taková houbovitá. Ale jako východisko v nouzi např. v překlenovacím období stačí. Pozor často nesedí velikosti, dobře rozvážit co berete.
Boty Hanák – nově jsem objevila možnost nechat si spárovat boty Hanák. S objednávkou byly problémy, neb nejsou moc zvyklý na složité pokyny a je nutno objednávat přes prodejce, pokud nebydlíte přímo někde u jejich výrobny. Ale jinak jsem byla nadšená. Boty jsou hezčí než na fotkách. Páskové jsou úžasné a dají se pomocí suchého zipu uzpůsobit i na nožku s vyšším nártem. Do školy na tělocvik (nutnost bilé podrážky) jsme využily celokožených bot, které by slušely každému klukovi i na normální chození.
Ortopedicke boty – DZO, Schein

 Diskutabilní je používání ortopedických bot jako je např. DZO. (pokud není doktorem např. po náročné operaci výslovně doporučeno)
DZO jsou české ortopedické boty, na které přispívá pojištovna (1000,- Kč, plus doplatek dle typu obuvi). Jsou těžké, neohebné a nehezké. Výhodou je, že výrobce může spárovat dvě velikosti.
Vhodnou variantou ortopedické obuvi jsou boty Schein.
Scheiny jsou antivarozní (vyrobené přímo na PEC), nejsou až tak těžké, ale těžší než např. DPK. Jsou ušité tak, že vedou nohu proti směru stáčení chodidla (skoro, jako by byly boty obuty obráceně). Mají kovem zpevněný opatek , jsou neohebné. Vyrábí se v Rakousku, celková cena až 4000,-, pojišťovna hradí 2000,-. Jako doplněk k léčbě, kdy už dochází k recidivě, rozhodně doporučuji. Osvědčilo se mi brát spíše sandálky (v otevřené botě máte kontrolu na chodidlem, dítě je více unosí, doma i venku).
Scheiny jsem kombinovala s normálními botami.
Ještě je asi možnost si boty nechat někde ušít, ale zde nemám zkušenost s dětskou botou, jen s dospěláckou a ta mě nepřesvědčila.

 

Užitečné linky:

http://www.schein.de/en/produkte/schuhe.html?marke=my_generation_av
(osvědčený typ Anja)

http://www.sante-zdravotni-obuv.cz/detska-obuv
(vyzkoušené N/401/102-3/45/15, N/950/802-803/73/13 = měkké viz članek)
10474296 10201701466013154 7282069231008220390 n

http://www.dpk.cz/
tenisky = http://www.dpk.cz/eshop/kombinovana-obuv-18-35
tenisky

http://www.botyhanak.cz/
(vzor 203 v růžové vypadá mnohem líp než na obrázku, vzor Active 2415 do školy na tělocvik i jinam)

http://www.superfit.at/en/home

http://www.essishoes.com/

http://www.dzo.cz/

http://www.ddstep.cz/
10390313 10201528574570976 1792124564001692004 n