Přihlašte se pro vkládání článků, fotogalerií a vstup do diskuse.
Log in

Zkušenosti s tejpováním - Laura

tapeDcera Laura se narodila (r. 2005) s PEC na levé noze. Neměla to štěstí, aby byla od narození léčena Ponsetiho metodou, a tak už má za sebou 2 operace McKay. Denně doma cvičí, 1x týdně docházíme na rehabilitaci a cca 1x ročně se snažíme jezdit na měsíční intenzivní rehabilitační pobyt do léčebny.

Při posledním pobytu v léčebně v Boskovicích jsme se dostali k tejpování - metodě, kterou od té doby aplikujeme a jsme spokojeni s určitými změnami, které jsou okamžité a viditelné pouhým okem.

Náš ortoped, brněnský pan docent Poul, je spokojen se stavem, v jakém je Lauřina noha a my se snažíme o trvalé udržení tohoto stavu. Následky vady jsou na Lauřiné tlapce bohužel poměrně výrazně viditelné – Laura má šlapku levé nohy o cca 1,5 cm menší, její lýtkový sval je silně atrofovaný, hybnost v kontíku je velmi malá. Nicméně Laura chodí, běhá, plave, lyžuje, jezdí na kole; kdo nic neví, laickým okem většinou nepozná. Achilovku má Laura volnou (omezení hybnosti má na svědomí vzájemné špatné postavení kostí v kotníku) a při chůzi mírně vtáčí přednoží dovnitř.fotolia 19501187 subscription l Podle pana docenta je úhel vtočení na hraně, takže jsme domluvení, že pokud se nic nezmění, Laura nepůjde na přehození šlach ani žádný jiný zákrok, který by toto korigoval.

 

A právě tady nám pomáhá tejpování. Jedná se o nalepování pružné lepící pásky se speciálně vrstveným lepidlem způsobem, který koriguje postavení končetiny a stimuluje nervová zakončení a svaly k práci.

Vlivem slabého lýtka a menší stability levé nohy se Laura víc spoléhá na nohu pravou – má ji silnější než leckteré zdravé dítě. Ve stoji na obou nohách jí vybočuje pánev, pravá noha je stojná, levá pouze opěrná, neumí na ní skákat, odrazit se z ní.

 

I tady nám tejpování pomáhá. Způsob lepení vymyslela rehabilitační terapeutka - certifikovaná pro tejpování - Lauře přímo na míru. Já jsem způsob lepení okoukala během pobytu v léčebně, mockrát si ho pod vedením fyzioterapeutky zkusila a teď už praktikuju sama doma (netroufla bych si ale lepit cizí dítě nebo člověka, způsob lepení se liší případ od případu, takže to umím na své dceři, ale v žádném případě nejsem odborník). Jednoduchým páskem nalepeným na pravé kyčli nutí tejp Lauru rovnat si pánev a stát osově souměrně na obou nohách. Další tejp nalepený na levém nártu táhne Lauřino přednoží směrem ven a tato tendence je vidět ihned po nalepení. Výsledek není trvalý, ale pro mě je to varianta (nebo spíš možná mnohem méně složitý a bolestivý předstupeň přehození šlach) léčby.

Způsob lepení by měl být: 4x po týdnu, pak udělat pauzu a pozorovat působení. S téměr pětiletých dítětem, které pravidelně plave, tejp nevydrží zdaleka týden, ale snažíme se přibližně dodržovat měsíční cyklus. Kdo nemá možnost se tejpování sám naučit, může docházet na pravidelné výměny tejpů k certifikovaným terapeutům. Jejich seznam a podrobné informace a vysvětlení jsou zde www.kinseo.cz nebo tady http://www.kinesio-tejping.cz/?uvod,1