Přihlašte se pro vkládání článků, fotogalerií a vstup do diskuse.
Log in

Náš příběh: Štěpánek

Tuto zprávu  jsme se dozvěděli s přítelem již v těhotenství.   V  Olomouci nám bylo sděleno, že náš syn má levé chodidlo vychýlené na opačnou stranu. Jisté  obavy a nevědomost nás nenechala klidnými, co bude s nožkou dál.

Již jsem myslela na to, co bude mého syna po narození čekat, a čím si budeme muset projít.

 

 

Tato nepříjemná zpráva se stala pro mne velkou obavou  i přes uklidňování partnera a blízké rodiny, ale i častým pláčem jako budoucí maminku se strachem o své dítě. Nemoc PEC měla před 15 lety po narození i má neteř, prošla řadou doktorů, ve 3 měsících ji v Praze operovali, následovala dlouhodobá rehabilitace a následně i lázně. Získala jsem tímto příkladem bohatou představu o tom, co nás s naším synem čeká. I přes toto všechno jsme se všichni na Štěpánka moc těšili.

 

Štěpánek se narodil pár dní před Vánoci, byl a je stále moc krásný. Mne samozřejmě nejvíc zajímala nemocná nožička. Vypadala přesně tak, jak jsem nechtěla. Plakala jsem radostí, že mám syna, ale i smutkem, že je nožka nemocná.

Aby se nožka co nejdříve začala uzdravovat, už v porodnici jsem musela nožičku s poměrně značným násilím a silou otáčet do polohy zdravé nožičky. Štěpánek neměl ani 2,5 kg a bylo  pro mne hodně těžké mu způsobovat bolest.  Desátý den po narození dostal můj syn sádru a po týdnech se vždy měnila tak, aby se její tvar postupně dostával do normálu.

Pro čtvrtou sádru jsme si jeli po doporučení  ke specialistovi MUDr. Jochymkovi  do Brna. Kamarádka, která má již  pětiletého syna, trpěla podobným způsobem celé 4 roky. Honzík má nožky dnes zdravé, krásně běhá a dovádí jak ostatní kluci. Když uviděl doktor fotky nožky po Štěpánkově  narození, s vážnou tváří nám sdělil, že nemoc je v těžkém stádiu a že nás čeká dlouhá trať ke zdravé nožičce. Téhož dne sundal synovi sádru a uviděl nožku skoro ve stejné poloze, jako byla nožka zdravá. Po absolvování 6 výměnách sádry v období po deseti dnech, ve 3 měsících Štěpánkova života čekala syna operace – prodloužení Achillovy šlachy. 

 

Následně po třítýdenní sádře doktor naordinoval botičky s pevnou konstrukcí  tzv. snowboard, kdy musel tento přístroj mít po dobu 23 hod denně až do jeho 1 roku.  Během ¾ roku , co jsme jezdili na pravidelné kontroly se nožka dávala hezky do pořádku a doktorovi se velice líbila. Utvrdil nás, že  nožka je  v krásném stavu, nečeká nás další operace a také krásná informace, že bude nožka zdravá. Těsně před prvními Štěpánkovými narozeninami doktor povolil mít přístroj 2 hod dopoledne a 2 hod odpoledne sundán. I přes to, že má Štěpánek již od 4. měsíce snowboard a v současné době ještě  na téměř 20 h denně, stojí a „ pochoduje „ s ním i bez něj samostatně, pouze s přidržováním se nábytku.  Dnes, ve 13 měsících Štěpánek už dobře ví, že snowboard se sundává a je natolik šikovný, že si jej sám i několikrát za den sundá.

Díky MUDr. J. Jochymkovi !

 

Maminka Pavlína