Dlahy – noční můra a velká zodpovědnost rodičů

Dlahy – noční můra a velká zodpovědnost rodičů

Ponseti metoda je levná, účinná a bez nutnosti velkých operací.

Dává dětem šanci na bezbolestné a bezstarostné dětství s vidinou úplně normálního života bez omezení.

To vše za předpokladu, že sádrování proběhlo správně a rodiče i děti zvládli neméně důležitou část léčby – DLAHOVÁNÍ.

Prvnímu nasazení dlah musí předcházet sádry, které změní díky konkrétní manipulaci dle Ponsetiho vnitřní postavení kostí, tak aby umožnily uvolnění achilovky pomocí tenotomie (malá operace na Achillově šlaše) a tím se noha dostane do „normálního“ postavení.

Slovo „normální“ je schválně v uvozovkách. Pro léčbu Ponseti metodou je normální a záměrné velké překorigování/vytočení nožek směrem vně.

anna_stropnicka_schvaleno male tina

Dlahy se nasazují na nožky vytočené vně až na 70 stupňů.

Toto extrémní vytočení je důležité. Vada reaguje na růst dětí a v případě prudkého růstu, kosti rostou rychleji než se stihnou šlachy a svaly přizpůsobit a „náskok“, který nožky získají sádrováním se postupně a zcela přirozeně ztrácí.

Dlahy jsou v podstatě botičky na tyči.
Botičky jsou na podrážce rovné, nemají zatočení do klenby jako jiné boty, tím udržují stálé protažení vnítřního chodidla.
Tyč slouží k udržení úhlu vnějšího vytočení celého chodidla a samotné dlahy už svým postavením protahují Achillovku na deset stupňů dorsální flexe.

Aby dětská nožka pohodlně vklouzla do dlah a dlouhodobě je snášela, je nesmírně důležité, aby byla dobře odléčena/připravena sádrami a tenotomií, tj. min 60 stupňů everze a ideálně 20-25 stupňů dorsiflexe.

Dlahy musí dobře sedět, tj. musí se změřit a hlídat každá noha zvlášť a mít správnou velikost. Při jednostranné vadě se na zdravé noze nastavuje úhel 40 stupňů everze (vytočení vně) a na nemocné noze 60-70 stupňů everze (vytočení vně).  Šířka tyče musí odpovídat šířce ramének dítěte.

 

Po sundání poslední sádry nesmí dojít k časové prodlevě. Dlahy se nasazují ideálně v rámci hodin. Čekání na dlahy víc jak jeden den zvyšuje riziko recidivy hned na začátku léčby.

Dlahy je důležité dobře usadit a počítat s tím, že může několik dní trvat než si dítě zvykne.

Režim dlahování je přizpůsoben vývoji dítěte, ale protože rosteme především ve spánku a ve chvíli, kdy kostěný aparát nezatěžujeme, musí nosit miminka dlahy, co nejvíce.

První 3 měsíce 23 hodin denně!

Od  4. měsíce se čas dlahování snižuje na 20-22 hodin denně, 5. měsíc 18-20 hodin denně, 6. měsíc 16-18 hodin denně, dále 12-14 hodin do věku 4-5 let.

Michaela

Tady je důležité zdůraznit celkovou dobu dlahování!

V České republice je tendence ukončit dlahování poměrně brzy, kolem 2 nebo 3 roku. Z našeho dlouhodobého pozorování (i mezinárodních studií) vyplývá, že nejčasteji k recidivě vady dochází mezi 3. a 5. rokem věku dítěte.

Riziko recidivy vady při odebrání dlah ve :
3 letech . . . . . .  30 – 40%
4 letech . . . . . . . 10 – 15%
5 letech . . . . . . .  6% ALena

 

Pro rodiče je to velmi těžké období a zároveň velká zodpovědnost.

Léčbu svého dítěte maji ve svých rukách a nesmí polevit.

V době růstového spurtu je při vynechání dlah změna v postavení nohy patrná i pro laika.

Radka

 

Jsou případy, kdy dlahy dítě odmítá. Zde je na místě otázka, jestli byly nohy dítěte před vstupem do dlah dobře zkorigovány a měly optimální postavení. 

Téměř vždy se při potížích ukáže, že nesnášenlivost dlah má základ v nedostatečné korekci. 

Tj. dítěti jsou dlahy extrémně nepohodlné, pláče, je podrážděné. V noci dítě nespí a nespí ani rodiče.

Taková situace se dlouhodobě těžko snáší a ustát toto období je velmi těžké. Je pochopitelné, že rodiče pak v dlahování povolí a po pauze si dítě na opětovné nasazení špatně zvyká.

Tím se roztáčí spirála vedoucí k recidivě vady.

Nicméně, zde je na místě dodat, že Ponseti metodu lze VŽDY s ÚSPĚCHEM opakovat, i u dětí starších 3 let a získat tak šanci na nový start. 

Misa Andrea Libuska